224343ban

Rozloha 3,4 km2, počet obyvateľov 277

panareaPanarea, najmenšia z Liparského súostrovia leží severovýchodne od ostrova Lipari. Blízke ostrovčeky v dávnej dobe tvorili s Panareou jeden veľký ostrov, ktorý bol v staroveku známy pod menom “EUONIMO”. Výbuchom sopky v roku 126 pred Kristom došlo k jeho zničeniu a vzniku Panarei tak, ako ju vidíme dnes.

Tri malebné dedinky DITELLA, SAN PIETRO a DRANTO ležia na východnom pobreží ostrova. Na jeho južnom špici – PUNTA MILAZZESSE boli odhalené v roku 1948 základy 23 domov z doby bronzovej zo 14. storočia pred n.l.

Ostrov Panarea nazývajú aj “súostrovie v súostroví” alebo “ostrov mladých” “ALLA MODA” je považovaný za najkrajší a najdrahší v súostroví. Architektúra domkov je neeurópska, biele omietky, šmolkovo modré nátery okien a dverí. Úzke krivolaké uličky bez jediného auta. Mladí ľudia chodia bosí a všetci, vrátane mužov nosia “pareo”. Pouličné osvetlenie tu donedávna neexistovalo. Na noc vykladali majitelia domov a hotelov do okien petrolejové lampy.

Čo vidieť v Panarei okrem jej historických krás a miest? Jeho pláže, samozrejme! Na vašej ceste za objavovaním ostrova nemôžete vynechať najznámejšiu pláž na Liparských ostrovoch: Cala Junco. Nachádza sa v blízkosti Capo Milazzese, a teda predstavuje aj vynikajúci strategický bod, kde môžete spojiť vašu lásku k plážam s fascinujúcou destináciou. Zátoka je charakteristická svojím zvláštnym tvarom podkovy a krištálovo čistou vodou.

Pokiaľ navštívite ostrov Panarea výletnou loďou, do tejto zátoky iba nahliadnete…ak sa tu chcete okúpať, musíte prísť z prístavu až po pláž Baia Milazzese peši alebo golfovým taxíkom a potom peši až po koniec útesov.