Liparské ostrovy

liparskeŽltá a červená zo síry na Vulcane, biela z pemzy a čierna z obsidianu na Lipari, zelená z papradieho údolia na Saline, fialová farba skál na Alicudi, červená láva na Stromboli, biela z nízkych domkov na Panarei, žltá množstvom kručinky na Filicudi, modrá, tyrkysová, zelená farba mora.

Všetky ostrovy sú vrcholky mohutného vyvrženia vulkanického pôvodu, ktoré sa udiali pred mnoho miliónmi rokov a zdvíhajú sa z hlbokého morského dna.

Ostrovy ležia vo vzdialenosti 30 – 80 km od Sicílie a majú celkom 12 000 obyvateľov. Svoje meno získali po gréckom bohu Aeolu a preto sa nazývajú aj Aeolské ostrovy. Vzhľadom na klimatické podnebie a zaujímavé pobrežia s priezračnou morskou vodou a romantickej krajine, v ktorej dominujú neskrotné sopky sa ostrovy tešia stále narastajúcemu záujmu turistov.

arrow_1_green Podnebie

Zemepisná poloha Liparských ostrovov zaručuje výnimočne mierna klíma. Teploty sú prijateľné vďaka sviežim vetrom. Kúpanie je možné až mája až do konca októbra. V zimných mesiacoch teplota neklesne pod 12 °C.
Dôležitým klimatickým faktorom je ročné rozdelenie zrážok. Obdobie dažďov je v mesiacoch november až február. Zrážky v lete sú veľmi výnimočné.

arrow_1_green Plodiny

Pôda je vzhľadom na svoj vulkanický pôvod veľmi úrodná. Medzi holým porastom sa rozkladajú úrodné zóny s vinicami, olivovými hájmi a svätojánskym chlebom. V dedinkách sa nájdu datľovníky, figovníky a kaktusy. Veľké vinice sa nachádzajú na ostrovoch Lipari a Salina. Jedno z najcennejších vín je malvázia.

arrow_1_green Fauna

Jediné v prírode voľne žijúce zviera je divoký králik a divoká koza. Vtáci sú ojedinelí.

arrow_1_green Obchod

Hlavnými vývozovými produktmi Liparských ostrovov sú hrozienka, víno, olivy, figy a kapary. Ďalej kyselina bórová. Veľký význam má aj rybárstvo. Lovia sa najmä sardinky, tuniaky a mečúne.

arrow_1_green História

Dvojfarebné hlinené črepy, ktoré boli nájdené v blízkosti dedinky Castellano poukazujú na mladšiu dobu kamennú, tzv. “stentinello – kultúru”. K najväčšiemu hospodárskemu rozkvetu obyvateľov ostrova Lipari dochádza v súvislosti s ťažbou obsidiánu – vulkanického skla, z ktorého sa vyrábali zbrane a náradia. Obsidián sa vyvážal do celého západného stredomoria.
K osídľovaniu gréckymi kolonistami, ktorí prišli zo Sicílie došlo v 6. storočí pred n.l.
V roku 252 pred Kristom nasledovala nadvláda Ríma. Ostrovy boli oporným bodom rimanskej flotily a neskôr miestom vyhnancov.
V roku 836 došlo k ich obsadeniu Saracénmi. V roku 1080 ich vystriedali Normani, ktorí vybudovali na ostrove biskupské sídlo. V roku 1544 boli ostrovy dobyté a spustošené tureckými loďami. Ich obyvatelia boli odvlečení ako otroci. V roku 1610 sa stali ostrovy súčasťou kráľovstva Sicílie a do roku 1881 vzrástol počet obyvateľov na 25 000. Od tejto doby sa počet znížil na 12 000.

Názov ostrova rozloha (v km2) počet obyvateľov nadmorská výška (m n.m.)
Lipari 37,6 9 013 694
Salina 26,8 2 237 962
Vulcano 21,2 469 500
Stromboli 12,6 417 924
Filicudi 9,5 233 774
Alicudi 5,2 138 675
Panarea 3,4 277 421

Kultúrne zaujímavosti pre návštevníkov Liparských ostrovov:

Názov ostrova Kultúra Príroda Archeológia Architektúra História
Lipari *** ** **** ** ****
Salina ** *** ** ***
Vulcano **** ** ** **
Stromboli **** ** *** ***
Filicudi * * *** ** **
Alicudi * * ** ***
Panarea ** * *** ** *