ginostra

Ginostra (16)Ginostra (čítaj “Džinostra”) je malá osada nachádzajúca sa na juhozápadnej časti ostrova Stromboli obývaná len 50 domorodými obyvateľmi.

Je považovaná za “ostrov na ostrove”, pretože z iných okolitých ostrovov sa k nej dá dostať len loďou. Rovnako je na tom aj susedná dedinka Stromboli, sídliaca na opačnej strane ostrova, ktorá nesie jeho meno. Meno Ginostra je odvodené z názvu rastliny ´ginestra´, odborný názov Genisteae, ktorá rastie na ostrove vo veľkom množstve, a hlavne na jar môžeme krásne vidieť jej rozkvitnuté žlté kvety.

Osada sa skladá z troch hlavných štvrtí: Centrum (“dom na dome”), Timpone (vyššie položená oblasť západnym smerom), Lazzaro (nižšie položená oblast južným smerom).

Keď na ostrove zakotvíte, na prvy pohľad nadobudnete dojem, akoby sa tu zastavil čas. A naozaj, čas tu neplynie tak rýchlo, ako sme zvyknutí v meste. Ginostra je zaujímavá tým že je to jedna z mála oblastí, kde nenájdete autá, bicykle či elektrické trojkolesové autá Ape (ako na Stromboli). Preto tu nemáme ani ulice a cesty v pravom slova zmysle, po celej osade sa ale tiahnu chodníčky a malebné krivoľaké uličky. Pohybovať po Ginostre sa dá teda iba peši a takmer stále hore alebo dole kopcom, takže túto destináciu neodporúčame pohodlným a fyzicky nie príliš zdatným turistom.

Ginostra (8)Preprava batožín a tovaru do dediny sa už vyše 40 rokov uskutočňuje len na chrbte somára. Ako alternativa sa používa aj tzv. mechanický fúrik, ktorý obyvatelia zaviedli pred 10 rokmi a ktorý veľmi uľahčuje a urýchľuje vynášanie a prevážanie tažkých bremien do príbytkov obyvateľov a obchodov v osade ked somárik náhodou nie je na dosah.

V Ginostre bolo zavedené elektrické vedenie vďaka fotovoltaickým panelom len v roku 2004, a kedže tu nie je zavedené pouličné osvetlenie, večer sa odporúča chodiť von len s baterkou v ruke.

Prístav pre rýchlolode a trajekty bol v Ginostre vybudovaný len v roku 2003, a aj to len za účelom ochrany civilného obyvateľstva v prípade sopečnej pohotovosti. Práve náročné životné podmienky a ťažko prístupný sopečný terén ostrova neumožnili, aby sa osada zmodernizovala a aby jej jedinečnosť poznačil konzumný turizmus. Dodnes je táto osada jedným z mála miest v Taliansku, kde nestretnete veľké davy turistov, masovo vylodených z okružných plavieb po okolitých ostrovoch.

Celá dedina sa rozprestiera na úseku približne troch kilometrov, odkiaľ je stále možné obdivovať jedinečný výhľad na šíre more a okolité ostrovy. Je jediným miestom z celého súostrovia, odkiaľ je dovidieť na všetky susedné Aeolské ostrovy.

Ginostra (22)Ostrov je najmä miestom neopakovateľnej relaxácie. Možno z neho obdivovať kúzelný západ slnka, načúvať upokojujúcemu tichu mora, chodiť na dlhé prechádzky, ale napríklad aj vystúpiť na kráter aktívnej sopky (Iddu – vulcano, ako jej hovoria domáci) a načúvať jej hlasu.

V dedinke Ginostra nájdeme malý kostolík svätého Vincenta, malý poštový úrad, tri reštaurácie otvorené iba v lete a dva malé obchody s rozličným tovarom.

Všetky reštaurácie ponúkajú vynikajúcu stredomorskú kuchyňu, menu sa skladá hlavne z čerstvých rýb, zeleniny a domácich cestovín. Treba rátať s tým, že cena za jedno kompletné menu je okolo 50 €.

Stodvadsať na bielo natretých domčekov postavených v tvare kocky vystihuje typickú aeolskú architektúru. Tieto malé vilky sa rozprestierajú po celej osade a väcšina z nich je na prenájom v letnej turistickej sezóne.

Pre mnohých Ginostra je to raj na zemi, miesto, z ktoreho vyžaruje neuveriteľný pokoj a harmónia. Sami to zistite už po pár hodinách pobytu, ak sa necháte unášať krásou nekonečného mora a nedotknutej stredomorskej prírody celým vnútrom. Pre iných je to takzvaná “divočina”, vďaka jednoduchosti životného štýlu, na ktorú si musíte zvyknúť, namiesto luxusu a perfektne upraveného okolia na aký ste možno zvyknutí v meste.

Aj more ponúka svoje krásy. Na Ginostre nehľadajte pieskové pláže, iba veľké vulkanické balvany. Práve z tohto dôvodu tu nájdete morské dno krištáľovo čisté a plné rozmanitých morských živočíchov, aké sa na pieskových plážach nevyskytujú. Navyše po celej dlžke pobrežia Ginostry môžete vidieť pozostatky trosiek francúzskej lode, ktorá tu stroskotala počas II. svetovej vojny. Dnes vyzerá ako voľné podmorské múzem, ktoré fascinuje svojou nezvyčajnosťou hneď pri prvom ponorení sa do vody s potápačskými okuliarmi. V mori sa dá šnorchlovať, rybárčiť, alebo chodiť na ryby s domorodcami, ak majú práve voľné miesto v loďke.

Turistom odporúčame si priniesť alebo zakúpiť obuv vhodnú do vody, skaly v mori sú ostré a niekedy šmykľavé. Vstup do mora z pobrežia nie je vždy jednoduchý, hlavne pre tých ktorí nemajú skúsenosti so skalnatou plážou. Na niektorých miestach pri pobreží je preto možné zostať v tzv. “prírodnom bazéniku” a neschádzať do priehlbín, kde je voda zradná a hlboká. Na Ginostre žije najmenej obyvateľov z celej oblasti Liparských ostrovov. Obyvateľstvo dedinky tvorí päť miestnych rodín, jedna šesťčlenná komunita sezónných robotníkov zo Srí Lanky a mladý pár z pevninskej časti Talianska, ktorý sa sem prisťahoval za lepším životom.

Medzi obyvateľmi žije aj Slovenka Monika. Spolu s manželom prevádzkujú BAZAR GINOSTRA, malý obchod s rozličným tovarom a suvenírmi, prenajímajú domčeky, zabezpečujú ubytovanie v letnej sezóne a ponúkajú rôzne služby pre turistov. Môžete sa na ňu kedykoľvek obrátiť v prípade záujmu o Ginostru, alebo čohokoľvek, čo je s ňou spojené (nielen v otázke ubytovania, ale napríklad aj spojov a dopravy na ostrov.)

Na Ginostre neprebývajú ani enklávy utečencov a prisťahovalcov z afrických krajín. Ostrovy sú príliš malé na to, aby ich mohli prijať a zamestnať, preto si prácu hľadajú väčšinou na pevnine.

UBYTOVANIE:

Na rozdiel od susednych ostrovov, na Ginostre nemožno očakávať luxusné hotely alebo veľké hotelové komplexy s bazénmi. Ubytovanie pre turistov je zabezpečné v súkromných domčekoch s typickou aeolskou architektúrou ostrova, ktorá v návštevníkoch zanecháva autentický pocit života pred desiatkami rokov, práve v takej podobe, v akej ho dodnes žijú miestni obyvatelia. V domčekoch sa nachádza vzácny starožitný nábytok, sú omietnuté rustikálnou omietkou a zachovávajú tak jednoduchý štýl kamenných domov so storočnou históriou.

Samozrejme izby vo vilkách obsahujú základné vybavenie modernej ubytovacej jednotky (samozrejmosťou je teplá voda, sprcha, vybavený kuchynský kút, súkromná kúpeľňa. Klimatizacia nie je).

Navyše každý domček poskytuje krásny výhľad na more priamo z vonkajšej terasy, kde si môžete vychutnať pohár vínka alebo piva v oáze absolútneho pokoja.

Keďze Ginostra sa nachádza na ostrove, voda je tu vzácna, treba ňou šetriť, rovnako spotreba elektriny je obmedzená, preto nie je možné používať spotrebiče s veľkou spotrebou.

Ceny za jedno lôžko pre min. 2 osoby na noc

apríl – jún 35-40€/osoba
júl 55€
august 80€
september 55€
október 35€

Uvedené ceny sú orientačné, môžu sa zvýšiť alebo znížiť v závislosti od:

  • počtu osôb na pobyt
  • druhu domčeka prideleného podľa toho, ktorý je práve k dispozícii
  • dĺžky pobytu

Každý záujemca môže požiadať o osobný rozpočet nákladov na základe uvedených kritérií.

Nakoľko sa jedná o súkromné ubytovanie, v cene nie je zahrnutá posteľná bielizeň, každý návštevník si musí priniesť vlastnú. Ak sa Vám nechce vynášať vlastnú bielizeň, je možné požiadať o jej zapožičanie. Zahŕňa obliečku na vankuš, plachtu, plachtu na zakrytie sa, uterák. Internet je k dispozícii zdarma.

FAKULTATIVNE VÝLETY

Typy výletov alebo možnosti ako si spríjemniť pobyt na ostrove v Ginostre.

1. Okružná plavba okolo ostrova Stromboli na loďke

Ginostra (9)Plavba okolo ostrova zvyčajne trvá 3 hodiny. Výjazd je okolo 11.00 hodiny dopoludnia, ale po dohode s kapitánom je možné ho naplánovať aj v popoludňajších hodinách. Okružná plavba je jedinečnou možnosťou, ako objaviť skutočné krásy ostrova, ktoré sú jasne viditeľné iba z mora. Plavba zahŕňa 3 prestávky na najkrajších miestach pobrežia, počas ktorých si môžete napríklad aj zaplávať.

Cena výletu je 35€ na osobu

2. Nočný výjazd loďkou “Sciara del Fuoco” (Ohnivá cesta)

Tento výlet je skvelou alternatívou ako obdivovať pôsobivosť sopečných erupcií pre tých, ktorí nechcú absolvovať fyzicky náročný výstup priamo k sopečným kráterom.

Výjazd začína tesne pred západom slnka v prístave Ginostra. Loďka vás za 15 minút dopraví pred “Sciara del Fuoco” – zapadnú stranu ostrova, pustú nehostinnú krajinu bez vegetácie. Táto strana ostrova poskytuje najlepší výhľad na “ohňovú šou” sopečných erupcií prebiehajúcich v intervaloch každých 15 – 30 minút. Tu sa loďka zastaví v bezpečnej vzdialenosti od pobrežia asi na 1 hodinu . Počas čakania na erupcie sa sa možete od kapitána loďky (po taliansky) dozvedieť zaujímavosti o živote sopky, alebo si vychutnávať pohárik malvázie, (lokálne sladké víno) ponúknutý zdarma na palube loďky priamo pod hviezdami. Celý výlet trvá 1 a pol hodiny.

Cena výletu: 35€ na osobu

3. Plavba na kanoe

Pre tých zdatnejších, ktorí majú chuť objavovať krásy pobrežia vlastným tempom, ponúkame možnosť zapožičania kanoe. Ide o dvojmiestne kanoe, plaviť sa v ňom ale môžu aj jednotlivci. Je to skvelý nápad, ak máte chuť a dosť síl veslovať napríklad aj okolo celého ostrova (12km) a cítiť sa pri tom, akoby ste mali pobrežie na dosah ruky. Záujem o zapožičanie kanoe je potrebné nahlásiť minimálne jeden deň dopredu.

Ceny :

Pol dňa 20€ za kanoe

Celý deň 30€ za kanoe

4. Výstup na krátery sopky Stromboli so sprievodcom.

Ginostra (19)Jedinečný zážitok, ktorý si pri návšteve ostrova netreba nechať ujsť, je výstup na aktívnu sopku Stromboli. Výstup peši je možné absolvovať z dedinky Stromboli (z druhej strany ostrova), ako aj z Ginostry. Odborný sprievodca potrebuje na výstup zorganizovať skupinu s počtom minimálne 25 ľudí. Preto je potrebné nahlásiť záujem o výstup aspoň 1 deň dopredu, aby sme vás mohli zahrnúť do jednej zo skupín. Výstupy na sopku sa zo Stromboli konajú každý večer, naraz aj 10 skupín. Zo strany ostrova, na ktorej sa nachádza dedinka Ginostra, ide vždy na výstup len jedna skupina, výstupy sa organizujú 2-3krát do týždňa, podľa záujmu návštevníkov. Odchod z osady začína približne 4 hodiny pred západom slnka, na vrchol sopky sa tak dostanete tesne pred zotmením, keď sú erupcie sopečnej lávy najlepšie viditeľné. Samotný výstup trvá približne 3 a pol hodiny s pravidelnými prestávkami na oddych a kochanie sa krásnym výhľadom. Tempo výstupu je pomalé a prispôsobuje sa možnostiam členov skupiny. Nad sopečnými krátermi sa zdržíte maximálne 1 hodinu. Prestávka je určená na občerstvenie, fotografovanie alebo aj obdivovanie nespútanej sopečnej krásy.

Zostup zo svahov sopky dole sa koná vždy na strane ostrova, kde sa nachádza dedinka Stromboli, po tejto strane vedie piesková cesta, ktorá zostup uľahčuje. Zostup je fyzicky náročnejší ako výstup, dolu sa ale dostanete za kratší čas. Po návrate odovzdáte ochrannú prilbu, ktorú zapožičiavame zdarma. Pre turistov ubytovaných v dedinke Ginostra na druhej strane ostrova je zabezpečený odvoz, cesta trvá približne 15 minút.

Povinná výstroj potrebná na výstup na sopku: vhodná trekingová obuv (je možné ju zapožičať), náhradné oblečenie, baterku s náhradnými baterkami, pitný režim a malé občerstvenie. V letnom období je kvôli veľkým horúčavám nevyhnutná aj pokrývka hlavy – klobúk prípadne šiltovka.

Ceny:

Výstup zo Stromboli 28€ na osobu + 25€ taxi-loď späť na Ginostru
Výstup z Ginostry 35€ na osobu + 20€ taxi-loď späť na Ginostru
Zapožičanie obuvi 7 € na osobu
Zapožičanie baterky 3 € na osobu
Tento rok je potrebné počítať s príplatkom 5€ na osobu – Vstupný poplatok na ostrov.

MOŽNOSŤ NÁVŠTEVY DVOCH OSTROV POČAS JEDNEJ DOVOLENKY:

Ako z Vulcana tak, aj z Ginostry je možné sa ľahko dostať na všetky susedné ostrovy rýchloloďou (aliscafo) na celodenný alebo niekoľkodňový výlet. Počas plnej sezóny premáva aj päť rychlolodí denne. Alternatívou dopravy je trajekt, ktorý premáva trikrát do týždňa, je lacnejší, pomalší, ale plavbu je možné si naplno vychutnávať (s pôsobivým výhľadom na more). V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kedykoľvek kontaktovať a informovať sa o najvhodnejšej možnosti dopravy, počasí a času jednotlivých spojov.

Ak cestujete z Milazza na Ginostru, cesta trvá dve a pol hodiny a cena lístka je 22, 65 €/os. Cesta z Vulcana na Ginostru trvá približne hodinu a pol a cena lístka je 18, 30 €/os.