Raritou ostrova je prírodný bahenný kúpeľ, sírnaté bahno s bublinkami plynov.Len tak si ľahnúť, alebo sadnúť a nechať pôsobiť liečivé účinky minerálnych prameňov a sopečného bahna na pokožku, kosti, kĺby …

Prívetivé vlastnosti ostrova Vulcano pre organizmus

Liečivé sopečné bahno sa nachádza v bahennom a sírnatom jazierku Fango len na ostrove Vulcano. Chemický rozbor bahna, plynu a vody potvrdzuje, že Vulcano je “ostrov liečiteľ”.

Zloženie bahna

CO2 oxid uhličitý

MgO oxid horečnatý
K2O oxid draselný
CaO oxid vápenatý
Al2O3 oxid hlinitý
Cl2 chlór
SiO2 oxid kremičitý
H2SO4 kyselina sírová

Charakteristika vody
teplá až horúca 30- 80 °C, kyslá, zapáchajúca

Mineralizácia
po odparení pri teplote 100 °C 15 g/l

Liečenie v prírodných podmienkach ostrova Vulcano je vhodné konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom tak, ako v každom inom prípade prímorskej kúpeľnej liečby.
Sírnatému bahnu na tomto malebnom ostrovčeku prisudzujú takmer zázračné účinky liečiace reumatické, kožné a gynekologické ochorenia

  • Reumatické ochorenia – ochorenia kostí a kĺbov, artrózy veľkých kĺbov /bedrové zhyby, kolená, členky, lakeť atď/
  • deformujúce ochorenia chrbtice, stavy po úrazoch kostí a kĺbov-liečba nesmie byť zahájená skôr ako 3 mesiace po úraze, reumatické ochorenia – progresívna polyartrída, juvenilná chronická artrída len v kľudovom štádiu, Bechtererova choroba, svalový reumatizmus a reumatizmu podobné ochorenia.
  • Kanalikulárne syndrómy – bahenná terapia je užitočná pri liečbe syndrómu karpálneho tunela a bolestivých symptómov rúk.
  • Veľmi dobré výsledky sú v liečbe ostroartrózy – častá reumatická choroba (kĺbové ochorenie) artróza
  • Gynekologické ochorenia – stavy po zápaloch a operáciách, po 6 mesiacoch, bolestivá menštruácia, menopauza. Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov prekonania ženskej sterility najmä ak je spôsobená nepriepustnosťou alebo zápalom trubíc (tubulárna sterilita).
  • Ochorenia dýchacích ciest – stavy po opakovaných zápaloch priedušiek a prínosových dutín, stavy po zápale pľúc, 3 – 6 mesiacov po,
  • priedušková astma v kľudovom štádiu so všeobecne dobrou toleranciou tepla
  • Kožné ochorenia – psoriáza s kožnými aj kĺbovými prejavmi, ekzémy s dobrou toleranciou tepla, vitiligo na začiatku a konci sezóny
  • Cievne ochorenia – kŕčové žily bez známok zápalu alebo 3 – 6 mesiacov po, poruchy prekrvenia na končatinách
  • Hemeroidy bez známok zápalu a 3- 6 mesiacov po

Všeobecne podporná liečba – stavy únavy, vyčerpania, manažérska choroba

Čiastočné kontraindikácie:
– vysoký krvný tlak – pri dobre nastavenej liečbe možný čiastočný kúpeľ a natieranie v ranných hodinách najlepšie pred jedlom
– menštruácia – možný kúpeľ v stoji a natieranie

Úplné kontraindikácie:
– všetky nádorové ochorenia liečené operačne, chemoterapiou a rádioterapiou
– závažná osteoporóza
– vysoká cukrovka
– tehotenstvo
– stavy po akútnom infarkte srdcového svalu
– všetky horúčkovité ochorenia
– stavy po kostných a kovových implantátoch (napr. totálna endoprotéza) do 6 mesiacov po operácii

Teplé bahenné jazierko má dezinfekčné účinky a preto je kúpeľ hygienicky nezávadný. V noci si môžete všimnúť neustále bublanie na povrchu jazierka, čím dochádza k vytvoreniu sterilného prostredia. Bahno však môže mať rôzne zloženie v závislosti od miesta, kde vyviera, a navyše aj jeho účinky na najrôznejšie choroby sa môžu líšiť.

Ktoré minerálne prvky pomáhajú pri ochoreniach ?

Soľ pomáha pri liečbe kožných ochorení, akné, kožných ekzémoch a psoriáze.
Vápnik pôsobí utišujúco, podporuje krvný obeh.
Draslík zvyšuje tok živín do buniek, vyrovnáva vlhkosť kože.
Horčík zlepšuje látkovú výmenu bunky a má hojivé účinky.
Sodík zvyšuje energiu na aktívny medzibunkový prenos a spolu so sírou posilňuje regeneráciu kože a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť.
Bróm relaxačný efekt, hojivé a antiseptické účinky.

Bunkám obohateným o tieto minerály sa zvyšuje metabolizmus, sú zdravšie, majú lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť čo dáva pokožke zdravý a mladistvý vzhľad, dokážu výrazne zlepšiť stav problémovej pokožky nielen pri akné, ale aj pri psoriáze a ekzémoch.

Ako prebieha procedúra?

S bahennou terapiou začnite po niekoľkých dňoch aklimatizácie na ostrove, najmä ak si vyberiete obzvlášť horúce obdobie. Odporúčaný je liečebný cyklus 12 aplikácii bahna s frekvenciou jedného sedenia denne. Vyberte si najchladnejšie hodiny, nie medzi 12 -16 hodinou, vyhýbajte sa najteplejším mesiacom. Ponorte sa nalačno a postupne.

Sedíte alebo ležíte v bahennom jazierku, ktorého maximálna hĺbka siaha po kolená dospelého človeka. Priemerná teplota bahna sa pohybuje od 30°C do 40°C. Jeho hladina je akoby posiata bublinkami, ktoré signalizujú, kde sa nachádza a aké silné je vyvieranie plynu. Je na vás či zostanete ponorení v jazierku, alebo len nanesiete bahno na postihnuté, boľavé miesta a “usadíte sa” do fumarolov. Trvanie kúpeľa sa mení, postupne musíte čas ponorenia zvyšovať od 7/10 minút až po maximálne 25/30 minút. Ponorenie do termálneho bahna a/alebo aplikácia bahna priamo na pokožku má rovnaký terapeutický účinok.
V nijakom prípade sa nepokúšajte ponoriť! Ak sa Vám bahno dostane do očí, okamžite si treba oči vypláchnuť čistou vodou a očnými kvapkami.
Pred vstupom do jazierka si oblečenie (okrem plaviek) odkladajte len na vyhradené miesto, nikdy nie na zem lebo by mohlo dôjsť k ich poškodeniu sírou.
V jazierku sa znehodnotia všetky strieborné šperky a tiež šperky z iných neušľachtilých kovov a zlato získa načernalý nádych. Odporúčame všetky šperky nechať doma.

Raritou európskeho rozmeru je morský termálny perličkový kúpeľ a sopečné plyny ( výpary sa nesmú inhalovať z veľkej blízkosti). Treba dodržať odstup 1 až 1,5 metra od otvoru z ktorého prúdi para.
Morský kúpeľ s príjemnou teplotou 37 °C je bohatý na minerály. Pokožku vyživuje, vyhladzuje a upokojuje. Termálny kúpeľ vďaka morskej vode dosahuje výborné výsledky pri liečbe kožných ochorení, reumatických ochorení, bolestiach svalov a kĺbov a sťahuje opuchy.

Vstup do minerálov vám uľahčia gumené sandále.

Ako to funguje?

Vysoká koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách, čo spôsobuje ich regeneráciu a obnovu.
Účinok bahna, ale aj minerálnych prameňov je sám osebe mnohoraký. Pri ponorení sa pôsobí tlak bahna či vody na celý povrch ľudského tela. K tomu sa priraďuje tepelný účinok. Horúce bahno zohráva osobitne dôležitú úlohu najmä v liečbe ochorení pohybového aparátu. To však nie je všetko. V liečivých prameňoch či v bahne sa nachádzajú minerálne látky, ktoré významne ovplyvňujú najrozličnejšie funkcie ľudského tela. Soľ a bahno dokážu doslova zázraky. Pomôžu pokožku prekrviť, jemne podráždiť tak, aby sa metabolizmus a bunky výrazne zvýšil. Pri takomto rozohriatí tela sa urýchľuje nielen prietok krvi, ale i lymfatický obeh, a tým vylučovanie odpadových látok z tela.

Po ukončení procedúry sa odporúča aspoň 30 minútový kľudový režim.

Výsledok?

Na prvý dotyk je pokožka veľmi jemná, hladká a príjemná. Povrchové rany sa zahoja a zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu.

V minulosti bol vstup spoplatnený. Jeden vstup bol v cene 3€. Bola možnosť zakúpenia permanentky v cene 16€/7 celodenných vstupov, 19€/ 10 dní, 22€/ 12 dní a 24€/ 14 dní. Pre záujemcov boli k predaju bahenné masky, bahno, mydlá, šampóny vyrobené z vulkanického bahna.

Liečebné bahno si získalo obľubu medzi turistami z celého sveta a tiež medzi obyvateľmi susedných ostrovov. Cestovná kancelária Oxalis sa môže pochváliť vernými klientmi už od roku 1996, ktorí si vysoko cenia terapeutické účinky bahna a svedčia o jeho efektivite.