20ban

Rozloha 29,5 km2, počet obyvateľov 233

filicudi1-191x300

Filicudi bol prvý Liparský ostrov, ktorý sa vynoril z mora pred takmer 300 000 rokmi. Je to ostrov charakterizovaný strmými svahmi a kamennými terasami. Na ostrove nie sú žiadne autá, môžete sa pohybovať len pešo po starodávnych muličích cestách, ktoré spájajú malé mestečká ostrova. O krásne kamienkové pláže obmývané krištáľovo čistým morom nie je núdza. Medzi atrakcie, ktoré treba vidieť na Filicudi, odporúčame:

Pecorini a mare: malá rybárska dedina, ktorá stúpa smerom k hore Montagnola. Fascinujúce a izolované miesto pred krásnou kamienkovou plážou (jediná zo slnečníkmmi a lehátkami na ostrove). Nájdete tu aj pár reštaurácií a obchodík.

Zucco Grande: opustená dedina, do ktorej sa dá dostať jednou z najsugestívnejších prechádzok, ktorá začína v prístave. Opustená bola asi pred 40 rokmi, keď sa do Austrálie vysťahovali poslední obyvatelia.

Grotta del Bue Marino: najväčšia jaskyňa na Liparských ostrovoch sa nachádza na severozápadnom pobreží Filicudi. K jaskyni sa dostanete iba po mori. Názov je odvodený od tuleňov, ktorí tam kedysi žili.

Ostrov Filicudi sa skladá z troch vyhasnutých kráterov, ležiacich 20 km od Saliny. Podobá sa veľkému kužeľu, ktorého najvyšší vrchol je FOSSA FELCI (773 m).

Obyvatelia žijú v dvoch prístavných dedinkách FILICUDI PORTO a PECORINI. Okrem rybolovu sa uplatňuje poľnohospodárstvo na terasovitých políčkach.
Pravdepodobne prví obyvatelia prichádzajú už pred 4000 rokmi.

Filicudi spolu s Panareou je považovaný za raj pre potápačov.