Bahenné kúpele sú momentálne zatvorené.

Raritou ostrova je prírodný bahenný kúpeľ, sírnaté bahno s bublinkami plynov.

Len tak si ľahnúť, alebo sadnúť a nechať pôsobiť liečivé účinky minerálnych prameňov a sopečného bahna na seba – na pokožku, kosti, kĺby, nervy, cievy …

Prívetivé vlastnosti ostrova Vulcano pre organizmus

Liečivé sopečné bahno sa nachádza v bahennom a sírnatom jazierku Fango len na ostrove Vulcano. Jeho belavá voda obsahuje oxidy sodíka, hliníka, kremíka, vápnika, magnézia a draslíka, chlór a kyselinu sírovú v koncentráciách, ktoré prospievajú zdraviu. Chemický rozbor bahna, plynu a vody potvrdzuje, že Vulcano je “ostrov liečiteľ”.

Zloženie bahna
Na O2 – oxid sodíka – g /l
MgO – oxid magnézia – 0,25 g/l
K2O – oxid draslíka – 0,25 g/l
CaO – oxid vápnika – 0,40 g/l
Al2O3 – oxid hliníka – 0,95 g/l
Cl2 -chlór – 0,53 g/l
SiO2 – oxid kremíka – 0,70 g/l
H2SO4 – kyselina sírová – 13 g/l

Charakteristika vody
-teplá až horúca 30- 80 °C, priemerne 68 °C, kyslá ,zapáchajúca

Mineralizácia
-po odparení pri teplote 100 °C 15 g/l

Liečenie v prírodných podmienkach ostrova Vulcano je vhodné konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom tak, ako v každom inom prípade prímorskej kúpeľnej liečby.
Sírnatému bahnu na tomto malebnom ostrovčeku , prisudzujú takmer zázračné účinky liečiace reumatické, kožné a gynekologické ochorenia

  • Reumatické ochorenia- ochorenia kostí a kĺbov, artrózy veľkých kĺbov /bedrové zhyby, kolená, členky, lakeť atď/
  • deformujúce ochorenia chrbtice, stavy po úrazoch kostí a kĺbov (liečba nesmie byť zahájená skôr ako 3 mesiace po úraze), reumatické ochorenia, /progresívna polyartrída, juvenilná chronická artrída len v kľudovom štádiu, Bechtererova choroba, svalový reumatizmus a reumatizmu podobné ochorenia.
  • Veľmi dobré výsledky sú v liečbe ostroartrózy – častá reumatická choroba (kĺbové ochorenie) artróza.
  • Gynekologické ochorenia -stavy po zápaloch a operáciách, po 6 mesiacoch, bolestivá menštruácia, menopauza
  • Ochorenia dýchacích ciest – stavy po opakovaných zápaloch priedušiek a prínosových dutín, stavy po zápale pľúc, 3 – 6 mesiacov po, priedušková astma v kľudovom štádiu so všeobecne dobrou toleranciou tepla
  • Kožné ochorenia: psoriáza s kožnými aj kĺbovými prejavmi, ekzémy s dobrou toleranciou tepla, vitiligo (na začiatku a konci sezóny)
  • Cievne ochorenia -kŕčové žily bez známok zápalu alebo 3 – 6 mesiacov po, poruchy prekrvenia na končatinách
  • Hemeroidy bez známok zápalu a 3- 6 mesiacov po

Všeobecne podporná liečba – stavy únavy, vyčerpania, manažérska choroba

Čiastočné kontraindikácie:
– vysoký krvný tlak – pri dobre nastavenej liečbe možný čiastočný kúpeľ a natieranie v ranných hodinách najlepšie pred jedlom
– menštruácia – možný kúpeľ v stoji a natieranie.

Úplné kontraindikácie:
– všetky nádorové ochorenia liečené operačne, chemoterapiou a rádioterapiou
– závažná osteoporóza
– vysoká cukrovka
– tehotenstvo
– stavy po akútnom infarkte srdcového svalu
– všetky horúčkovité ochorenia
– stavy po kostných a kovových implantátoch (napr. totálna endoprotéza) do 6 mesiacov po operácii

Teplé bahenné jazierko má dezinfekčné účinky a preto je kúpeľ hygienicky nezávadný. V noci si môžete povšimnúť neustále bublanie na povrchu jazierka, čím dochádza k vytvoreniu sterilného prostredia. Liečivé účinky hliny, bahna či rašeliny poznali už naši predkovia. Výhodne sa používajú pri viacerých chorobách. Bahno však môže mať rôzne zloženie v závislosti od miesta, kde vyviera, a navyše aj jeho účinky na najrôznejšie choroby sa môžu líšiť. Raz do týždňa je v bahennom jazierku vykonané hĺbkové čistenie ponorným robotom.

Ktoré minerálne prvky pomáhajú pri ochoreniach ?

Soľ – pomáha pri liečbe kožných ochorení, akné, kožných ekzémoch ,psoriáze
Bahno – vďaka tomu, že obsahuje draslík, magnéziu, bróm, síru, kremík, hliník a ďalšie minerály a stopové prvky.
Vápnik – pôsobí utišujúco, podporuje krvný obeh
Draslík– zvyšuje tok živín do buniek – vyrovnáva vlhkosť kože
Horčík -zlepšuje látkovú výmenu bunky a má hojivé účinky
Sodík -zvyšuje energiu na aktívny medzibunkový prenos a spolu so sírou posilňuje regeneráciu kože a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť.
Bróm – relaxačný efekt, hojivé a antiseptické účinky
Bahno má antialergický, protizápalový a zvláčňujúci účinok, zmierňuje svrbenie kože, zároveň má antireumatický účinok, pôsobí relaxačne a uvoľňujúco.
Bunkám obohateným o tieto minerály sa zvyšuje metabolizmus, sú zdravšie, majú lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť čo dáva pokožke zdravý a mladistvý vzhľad, dokážu výrazne zlepšiť stav problémovej pokožky nielen pri akné, ale aj pri psoriáze a ekzémoch.
Výborný antipsoriatický účinok zaručuje obsah oxidu siričitého.

Ako prebieha procedúra?

Sedíte alebo ležíte v bahennom jazierku, ktorého maximálna hĺbka siaha po kolená dospelého človeka. Priemerná teplota bahna sa pohybuje od 30°C do 40°C. Jeho hladina je akoby posiata bublinkami, ktoré signalizujú, kde sa nachádza a aké silné je vyvieranie plynu. Je na vás či zostanete ponorení v jazierku, alebo len nanesiete bahienko na postihnuté, boľavé miesta a “usadíte sa” do fumarolov. Bahno treba nechať pôsobiť 20 minút a potom ho zmyť najprv v jazierku a následne v minerálych prameňoch. Kúra sa odporúča opakovať 1-2 x denne – nikdy nie hneď po jedle !
V nijakom prípade sa nepokúšajte ponoriť! Ak sa Vám bahno dostane do očí , okamžite si treba oči vypláchnuť čistou vodou a očnými kvapkami.
Pred vstupom do jazierka si oblečenie (okrem plaviek) odkladajte len na vyhradené miesto, nikdy nie na zem lebo by mohlo dôjsť k ich poškodeniu sírou.
V jazierku sčernejú všetky strieborné šperky a tiež šperky z iných neušľachtilých kovov a zlato získa načernalý nádych. Odporúčame všetky šperky nechať doma.

Raritou európskeho rozmeru je morský termálny perličkový kúpeľ a sopečné plyny ( výpary sa nesmú inhalovať z veľkej blízkosti). Treba dodržať odstup 1 až 1,5 metra od otvoru z ktorého prúdi para.
Morský kúpeľ s príjemnou teplotou 37 °C je bohatý na minerály. Pokožku vyživuje, vyhladzuje a upokojuje. Termálny kúpeľ vďaka morskej vode dosahuje výborné výsledky pri liečbe kožných ochorení, reumatických ochorení, bolestiach svalov a kĺbov a sťahuje opuchy.

Vstup do minerálov vám uľahčia gumené sandále.

Ako to funguje?

Vysoká koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách, čo spôsobuje ich regeneráciu a obnovu.,
Účinok bahna, ale aj minerálnych prameňov je sám osebe mnohoraký. Pri ponorení sa – pôsobí tlak bahna či vody na celý povrch ľudského tela. K tomu sa priraďuje tepelný účinok. Horúce bahno zohráva osobitne dôležitú úlohu najmä v liečbe ochorení pohybového aparátu. To však nie je všetko. V liečivých prameňoch či v bahne sa nachádzajú minerálne látky, ktoré významne ovplyvňujú najrozličnejšie funkcie ľudského tela. Cez ponorené časti kože alebo vdychovaním výparov či plynov z kúpeľa alebo bahna preniknú do organizmu a dokonale prestúpia celé telo. Blahodarne ovplyvňujú všetky biochemické pochody v organizme.
Soľ a bahno dokážu doslova zázraky. Pomôžu pokožku prekrviť, jemne podráždiť tak, aby sa metabolizmus a bunky výrazne zvýšil. Pri takomto rozohriatí tela sa urýchľuje nielen prietok krvi, ale i lymfatický obeh, a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela.

Výsledok?

Na prvý dotyk je pokožka veľmi jemná, hladká a príjemná. Povrchové rany sa zahoja a zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu.
V súčasnosti je používanie bahien spoplatnené. Jeden vstup 3 Eurá. Možnosť zakúpenia permanentky v cene 16€/7 celodenných vstupov, 19€/ 10 dní, 22€/ 12 dní a 24€/ 14 dní. Pre záujemcov k predaju bahenné masky, bahno, mydlá, šampóny vyrobené z vulkanického bahna.

Za liečivým bahnom prichádzajú nielen turisti z celého sveta, ale aj “domorodci ” z iných ostrovov. Cestovná kancelária Oxalis má stálych klientov od roku 1996, ktorí na účinky bahna nedajú dopustiť.

Žiaľ, bahenné kúpele sú dočasne nedostupné.